– Vens će predvoditi američki tim u pregovorima sa Iranom u Islamabadu
Američki potpredsednik Džej Di Vens predvodiće delegaciju Sjedinjenih Američkih Država u pregovorima sa Iranom u Islamabadu, rekao je danas američki ambasador u Ujedinjenim nacijama Majk Volc.
Istovremeno, novinarka Njujork posta Kejtlin Durnbos objavila je na mreži X da joj je Američki predsednik Donald Tramp potvrdio da će u delegaciji biti i izaslanici Stiv Vitkof i Džared Kušner.
– Tramp ponovo zapretio da će onesposobiti iranske elektrane i mostove
Američki predsednik Donald Tramp ponovio je danas pretnju da ce onesposobiti iranske elektrane i mostove, ukoliko iranski režim ne postigne dogovor o okončanju rata i optužio Iran da je prekršio dvonedeljno primirje.
“Nudimo veoma fer i razuman dogovor i nadam se da ce ga prihvatiti jer, ako to ne urade, Sjedinjene Američke Države ce uništiti svaku elektranu i svaki most u Iranu. Nema više gospodina finog”, naveo je Tramp u objavi na svojoj platformi Truth Social.
– Tasnim: Iran sprečio dva tankera da prođu kroz Ormuski moreuz
Iranske oružane snage sprečile su danas dva tankera da prođu kroz Ormuski moreuz, nakon što su izdale upozorenja, javila je iranska novinska agencija Tasnim.
Agencija navodi da su tankeri, koji su plovili pod zastavom Bocvane i Angole bili primorani da promene kurs.
Ističe se da su ti tankeri promenili kurs nakon, kako je navedeno, “neovlašćenog tranzita” kroz Ormuski moreuz, preneo je Rojters.
– Njujork tajms: Borbeni čamci IRGC i dalje su pretnja bezbednosti u Persijskom zalivu
Revolucionarna garda Irana (IRGC), iako je veći deo regularne iranske mornarice uništen, i dalje može da angažuje male, brze ratne čamce u pomorskim borbenim operacijama i ometanju brodskog saobraćaja u Persijskom zalivu, piše Njujork tajms.
Kako se navodi iranski ratni brodovi potopljeni u američkim i izraelskim napadima nalaze se u lukama duž obale Persijskog zaliva, ali ratna mornarica IRGC posmatra “iz senke”.
– Pezeškijan: Na osnovu kojeg zločina Tramp osporava Iranu nuklearna prava
Iranski predsednik Masud Pezeškijan objavio je danas na svom Iks nalogu da ne razume na osnovu kakvog iranskog zločina američki predsednik Donald Tramp tvrdi da Iran ne bi trebalo da koristi svoja nuklearna prava.
“Tramp kaže da Iran ne bi trebalo da koristi svoja nuklearna prava, ali ne kaže na osnovu kakvog to iranskog zločina. Koga on zastupa u svetu dok pokušava da liši Iran njegovih zakonskih prava? Moramo da pazimo da svetskom javnom mnjenju ne deluje kao da smo mi ratni huškači. Mi se branimo. Pokušavamo da okončamo rat dostojanstveno”, objavio je svom Iks profilu Pezeškijan.
– Kamala Haris optužila Netanjahua da je uvukao Trampa u rat sa Iranom
Bivša kandidatkinja Demokratske stranke na američkim predsedničkim izborima Kamala Haris optužila je premijera Izraela Benjamina Netanjahua da je uvukao predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa u rat sa Iranom, preneli su danas američki mediji.
U govoru na događaju u Detroitu u američkoj saveznoj državi Mičigen, Kamala Haris je rekla da je Netanjahu uvukao Trampa u sukob sa Iranom nazivajući Trampovu administraciju “najkorumpiranijom u istoriji SAD”, prenosi FOX News.
Bivša potpredsednica Sjedinjenih Američkih Država rekla je da je oružani sukob protiv Irana “rat koji američki narod ne želi”.
– Revolucionarna garda: Ormuz opet zatvoren, zbog američkog kršenja primirja
Iranska revolucionarna garda (IRGC) saopštila je da će Ormuski moreuz ponovo ostati zatvoren zbog američkog kršenja primirja, prenela je Al Džazira.
U saopštenju je IRGC navela da je nekoliko brodova u petak prošlo kroz Ormuski moreuz, ali da “zbog kršenja uslova prekida vatre, američki neprijatelj nije ukinuo pomorsku blokadu iranskih brodova i luka”.
“Stoga ce od večeras Ormuski moreuz biti zatvoren dok se ova blokada ne ukine”, dodaje se u saopštenju.
– Iranski zvaničnik: Nismo spremni za novu rundu tet-a-tet razgovora sa SAD
Iran nije spreman za održavanje nove runde tet-a-tet razgovora sa američkim zvaničnicima, izjavio je zamenik iranskog ministra spoljnih poslova Said Hatibzadeh, rekavši da Iran ne namerava da preda sopstveni obogaćeni uranijum Sjedinjenim Američkim Državama.
“Mogu vam reći da nikakav obogaćeni uranijum neće biti isporučen u SAD. To nije moguće. Uveravam vas da, iako smo spremni da se pozabavimo svime što je na stolu, nećemo prihvatiti stvari koje su nepotrebne”, rekao je on u subotu, prenosi AP.
– Tramp: Izrael je odličan saveznik Sjedinjenih Američkih Država
Američki predsednik Donalda Tramp oglasio se danas na svojoj društvenoj mreži Truth Social i pohvalio Izrael kao “odličnog saveznika Sjedinjenih Američkih Država”.
“Bez obzira da li ljudi vole Izrael ili ne, oni su se dokazali kao odlični saveznici SAD. Oni su hrabri, smeli, lojalni i pametni i za razliku od drugih koji su pokazali svoje pravo lice u trenutku sukoba i stresa, Izrael se bori žestoko i zna kako da pobedi”, poručio je predsednik SAD.