Stanković je rekao da je izgradnja vrtića deo projekta koji je realizovan u periodu od 2020. do 2025. godine i istakao da će, sa otvaranjem još četiri objekta, ukupno biti otvoren 21 vrtić sa kapacitetom za oko 11.000 dece.
“Jedan od strateških ciljeva Ministarstva prosvete je vrtić za svako dete. Polako, ali sigurno realizujemo tu ideju, kako bi svako dete imalo mesto gde će sticati prva znanja i veštine, razvijati se kroz igru i druženje i prolaziti kroz proces obrazovanja i vaspitanja”, rekao je Stanković.
On je naveo da će u novom objektu biti smešteno oko 200 dece i ocenio da će time biti zadovoljene potrebe lokalne zajednice za organizovanim predškolskim obrazovanjem.
Prema njegovim rečima, predškolske ustanove predstavljaju prve obrazovne institucije u kojima deca, izlazeći iz porodičnog okruženja, uče da funkcionišu u zajednici, zbog čega je uloga vaspitača od izuzetnog značaja.
Dodao je da je novi vrtić opremljen savremenim didaktičkim sredstvima koja će doprineti kvalitetnijem radu sa decom i razvoju njihovih talenata i kreativnosti.
Stanković je istakao i da Ministarstvo prosvete nastavlja ulaganja u obrazovnu infrastrukturu, navodeći da predstoji novi ciklus ulaganja u osnovne škole i inkluzivno obrazovanje, sa planom da u narednih pet godina bude obuhvaćeno 126 škola.
Predsednica opštine Alibunar Zorana Bratić ocenila je da je otvaranje vrtića veliki dan za Banatski Karlovac i celu opštinu, ističući da je objekat izgrađen po najsavremenijim standardima.
“Naši mališani imaće srećno detinjstvo i odlične uslove za odrastanje i obrazovanje. Ovo je ulaganje u budućnost naše opštine i naše države”, rekla je Bratić.
Ona je navela da vrtić ima oko 1.500 kvadratnih metara i kapacitet za približno 220 dece, kao i da je izgradnja deo šire strategije lokalne samouprave koja podrazumeva ulaganja u predškolske ustanove i rekonstrukciju osnovnih škola, uz zahvalnost Vladi Srbije i Ministarstvu prosvete na podršci realizaciji projekta.
– Konkurencija stranih univerziteta može da podigne kvalitet visokog obrazovanja
Ministar Stanković izjavio je danas za Tanjug da se intenzivno razmatraju izmene Zakona o visokom obrazovanju, odnosno donošenje novog zakona, a kao jednu od najznačajnijih novina izdvojio je mogućnost ulaska renomiranih stranih univerziteta na tržište visokog obrazovanja u Srbiji.
Stanković je rekao da bi se stranim univerzitetima omogućilo da, pod istim uslovima kao domaći državni i privatni fakulteti, registruju svoje ustanove i započnu rad u Srbiji.
“Smatram da konkurencija uvek može da dovede do povećanja kvaliteta u radu visokoškolskih ustanova i da bi jedna takva inicijativa otvorila perspektivu podizanja kvaliteta visokog obrazovanja u našoj zemlji”, rekao je Stanković za Tanjug.
On je ocenio da uvođenje konkurencije u visoko obrazovanje nije političko pitanje, već deo nastojanja da se unapredi kvalitet univerzitetskog sistema.
“Naš cilj je da podignemo kvalitet visokog školstva u Srbiji, da dovedemo renomirane strane fakultete da otvaraju svoje franšize u Srbiji, a naši državni univerziteti, koji su kvalitetni, svakako će zadržati svoj status, jer onaj ko poseduje kvalitet ne treba da se plaši konkurencije”, naveo je ministar.
Prema njegovim rečima, protivljenje dolasku stranih univerziteta dolazi od onih koji žele da zadrže monopolsku poziciju u visokom obrazovanju.
Stanković je dodao da postoji politička volja da se ta inicijativa sprovede i da će se uskoro odlučiti da li će ona biti realizovana kroz novi Zakon o visokom obrazovanju ili kroz izmene i dopune postojećeg zakona.
“Iskustvo je pokazalo da nigde dolazak stranih univerziteta nije unazadio kvalitet visokog školstva. Naprotiv, može da podigne kvalitet, ali i da podstakne domaće univerzitete da rade na sopstvenom usavršavanju i unapređenju nastave”, rekao je Stanković.