Odlukom subotičke Skupštine, vrtić “Anđeli čuvari” u Tavankutu, čiju izgradnju je finansirala Vlada Hrvatske, a koja je okončana pre godinu dana, i zvanično je ušao u mrežu predškolskih ustanova Grada Subotice, za progam na hrvatskom jeziku. Opozicioni odbornici optužili su predstavnike ustanove “Naša radost” za opstrukcije, predstavljajući otvaranje vrtića kao političko pitanje.
“Ovo sve traje predugo, vrtić je davno završen, još nije počeo sa radom i danas će konačno krenuti sa radom. Ali moramo biti svesni i toga šta se sve događalo ranije i kako su tekle stvari, te takoreći opstrukcije od strane nekog na lokalu i Predškolske ustanove “Naša radost””, rekao je nezavisni odbornik Ninoslav Radak.
Predstavnici vlasti kažu da je otvaranje vrtića bilo tehničko pitanje, jer do sada nije postojala upotrebna dozvola. Čim je ona pribavljena, kako je rečeno, stekli su se uslovi da prva deca iz vrtića “Petar Pan” budu prebačena u novi objekat.
“Otvaranje vrtića je omogućilo to što nam je najzad dostavljena upotrebna dozvola, tako da tehnički sada objekat ispunjava uslove za otvaranje. I to je bila jedina stvarna prepreka zbog čega vrtić nije radio. Sve ostalo su bile, tako, izmišljotine da se krivica za sopstveni nerad prebaci na “Našu radost””- odgovara odbornik SNS i tehnički direktor PU “Naša radost”,Veljko Vojnić.
Ostaje pitanje nedostatka vaspitača na hrvatskom. Do jeseni, uveravaju predstavnici vlasti, probaće se pronaći rešenje u izuzimanju iz primene zakona, po kojem bi ovaj posao mogli da rade i vaspitači koji su srednju školu završili na hrvatskom. Stoga pozivaju roditelje iz Tavankuta da podnesu prijavu za upis u “Petar Pan” nakon čega će moći da zatraže premeštaj u “Anđele čuvare”.